arşiv

yazılar buna göre etiketlendi; ‘Kırkağaçın Kasabaları’

Öveçli Köyü Hakkında Bilgiler

Pazar, 11 Ara 2011 yorum yok

Kırkağaçın en nacizhane köylerinden biridir. Gerek yaşayanlar gerek toplumsal sessizliği ve temizliği ile diger köylere örnek bir köydür..

Öveçli Köyünün Tarihi
Köyün adının köyü kuran çobanların keçi yavrularına verdikleri ad olan öğeç adından almış daha sonra zamanla adı öveçli olarak değişmiştir.Köyü kuran arab dededir selçuklu uç beyliğine kadar dayanmaktadır köyün sınırı şu bağlı olduğu kırkağaç merkez caddesi idi osmanlı 4 murat zamanında çam deresi olarak fermanla değiştirilmiştir.

Kültürü Nelerdir ?
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri köyün meşhur yemeği fırında yapılan tandıra benzeyen sura adı verilen kuzunun kaburgasına pirinç doldurularak yapılan bir çeşit et yemeği dir.

Coğrafi Konumu
Manisa iline 82 km uzaklıktadır, Kırkağaç ilçesine 6 ve 7  km mesafede bulunur .. iklimi ise akdeniz iklimi etki alanında bulunmaktadır

Nüfüs Yoğunluğu

2009 ==> 332 (155 Erkek – 177 Kadın)
2008 ==> 336 (155 Erkek – 181 Kadın)
2007 ==> 337 (156 Erkek – 181 Kadın)

Ekonomi Durumu
Köyün ekonomisi tarım ve zeytinciliktir. Köyde 3 tane zeytin yağı fabrikası bulunmaktadır. Ayrıca ilçeler yakın olması nedeniyle gençlik ilçelerde ikamet etmekte çalışmak için gündüzleri köye gelmektedir.Ayrıca köyün eğitim düzeyi yüksektir köye elektrik 1949 yılında gelmiş ve 1944 yılı gibi ilköğretim okulu açılmıştır.Daha yeniden yapılandırma ile taşımalı eğitime geçilmiştir. ve daha sonya yetersiz ögrenci kapasitesinden dolayı koydeki okul kapanmıştır.

Altyapısı Nasıldır ?
ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Ayrıca köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup Öveçli Köy merkezi altlarından İzmir Çanak Kale Yolu Geçmektedir. Bu yüzden ulaşim En kolay köydür.

Saygın bir Köy olan Öveçli Köyü tarımsal alanda Pamuk, Mısır, Buğday, Pancar ve Zeytin ürünleri yetiştirmektedir .. Kırkağaç Haber Sitemizin görup gözlemlediği bir konu köyun sakinleri huzur ve guveni bütün koylere kanıtlamış nezih örnek köy olmuşlardır

Haberler Son Dakika Haberleri Haber Siteleri